Монастир оо. Василіян у Бучачі

Історія Бучацького монастиря оо. Василіян

Пілава, герб Миколи Потоцького - фундатора Бучацького монастиря оо. Василіян

Монастир отців Василіян на горі Федір заснований 7 грудня 1712 р. на підставі фундаційної грамоти польського магната Стефана Потоцького. Потоцькі, бажаючи мати у своїх володіннях освічене греко-католицьке українське духовенство, з дозволу верховної світської і духовної влади запросили у Бучач з Литви отців Василіян. Фундатором монастиря був Микола Потоцький.

У 1714 р. Львівська католицька архиєпархія передала костьол св. Хреста для духовних відправ бучацьким Василіянам у тимчасову власність, а від 1747 р. — на постійно. Церква Воздвиження Чесного Хреста будувалась у 1750-1770-тих роках за проектом архітектора Готфріда Гофмана.

Монастир стає центром освітньої діяльності у Бучачі. Спочатку тут діяла школа-інтернат для дітей з бідних родин, потім — семінарія, згодом реорганізована у гімназію. Пізніше тут був відкритий місійний інститут ім. св. Йосафата, який з перервами діяв до 1944 року. Діяльність Бучацького монастиря була заборонена радянською владою у середині 1946 року.

У березні 1991 року після 45-річної вимушеної перерви у Бучацький монастир Воздвиження Чесного Хреста Господнього повернулися отці Василіяни. Реставраційно-будівельні роботи були розпочаті у 1992 році і тривають до сьогодні. У 1995 році Міністерством освіти України зареєстровано історико-філософський ліцей ім. св. Йосафата Бучацького монастиря Воздвиження Чесного Хреста Господнього чину св. Василія Великого, сьогодні — колегіум.

 
Бучацький монастир оо. ВасиліянБучацький монастир оо. ВасиліянБучацький монастир оо. ВасиліянБучацький монастир оо. ВасиліянФрагмент герба Потоцького при вході до церкви. Бучацький монастир оо. ВасиліянДзвіниця. Бучацький монастир оо. ВасиліянБучацький монастир оо. ВасиліянМонастирська каплиця. Бучацький монастир оо. ВасиліянХрест із мощами животворящого Хреста. Бучацький монастир оо. ВасиліянПроповідальниця. Бучацький монастир оо. ВасиліянПрестіл. Бучацький монастир оо. ВасиліянБучацький монастир оо. Василіян